Αρχική > Αθλητικά > Ανατροπές και τρόπαια….

Ανατροπές και τρόπαια….

Ημέρα ανατροπών σε 2 σημαντικά ματς σήμερα. Ανατροπές σε σκορ που οδήγησαν σε κατακτήσεις τροπαίων!

Η αρχή έγινε στις 5 το απόγευμα με την Manchester City η οποία από την στιγμή που η μεγάλη αντίπαλος, United, προηγήθηκε στο σκορ στο δικό της παιχνίδι, χρειαζόταν μόνο την νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα στη Αγγλία μετά από 44 ολόκληρα χρόνια.

Τα κατάφερε μετά από ένα παιχνίδι με ανατροπές αφού προηγήθηκε με 1-0 αλλά στις αρχές του 2ου ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 από την Q.P.R. Η City βγήκε στην επίθεση με ότι είχε αλλά μέχρι και το 90′ ήταν ακόμη πίσω στο σκορ. Στο 90 έκανε το 2-2 και στο 90+4 (προτελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων) έκανε το 3-2 και με τη νίκη αυτή κατάκτησε το πρωτάθλημα! Απίστευτη ανατροπή ειδικά απ τη στιγμή που οι οπαδοί στις κερκίδες έκλαιγαν μέχρι και το 89′ αλλά μετά την ανατροπή πανηγύρισαν με την ψυχή τους την κατάκτηση του τροπαίου.

Η συνέχεια έγινε στον τελικό του final 4 στην Κωνσταντινούπολη όπου ο Ολυμπιακός βρέθηκε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το παιχνίδι μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για την ΤΣΣΚΑ η οποία βρέθηκε και με 19 πόντους μπροστά. Οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν να γυρίσουν ένα τελικό που έμοιαζε χαμένος. Άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο -3. Με καλάθι στην εκπνοή του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη με απίστευτη ανατροπή. Τελικό σκορ, 62-61 και το τρόπαιο στον Ολυμπιακό μετά από την Ρώμη το 1997! Τέτοια ανατροπή δεν ξανάγινε σε τελικό!!!